Globalne ocieplenie klimatu i jego zmiany zaczynają docierać także do naszej szerokości geograficznej. Lata są o wiele bardziej upalne, co powoduje, że w coraz większej liczbie domów i mieszkań instalujemy systemy klimatyzacji. Robimy to już nie tylko dla zwiększenia komfortu, ale czasami – dla możliwości przeżycia. Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze lub będące w zaawansowanym wieku wyjątkowo źle znoszą wysokie temperatury. Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego klimatyzatory montuje się zawsze w taki sposób, by były jak najbliżej sufitu pomieszczenia? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.
Efektywniejsze chłodzenie
Odpowiedź związana jest przede wszystkim z prawami fizyki. Powietrze zimne ma większą gęstość niż ciepłe, a więc także większy ciężar. Powoduje to, że grawitacyjnie opada w dół, gromadząc się przy podłodze pomieszczenia. Gdyby więc klimatyzator umieścić nisko, ochłodę czulibyśmy jedynie w okolicach stóp. W pozostałej części pomieszczenia temperatura nadal byłaby wysoka. Największą efektywność chłodzenia uzyskuje się więc wtedy, gdy urządzenie znajduje się możliwie wysoko – pod sufitem, lub nawet na samym suficie.
Większa wydajność
Powietrze na górze jest najcieplejsze, klimatyzator ma więc możliwość odebrania mu największej ilości energii. Następuje również naturalna cyrkulacja grawitacyjna, powodująca, iż ochłodzone masy opadają ku dołowi, automatycznie wypychając w górę powietrze cieplejsze. To znów trafia do urządzenia i cykl się powtarza. W ten sposób nie ma konieczności stosowania dodatkowych dmuchaw ani wentylatorów. Wystarczy jedynie ten, który wbudowany jest w klimatyzator. Pomimo że pracuje on cicho i nie przeszkadza nam w codziennych czynnościach, jest w stanie idealnie rozprowadzić ochłodzone powietrze po pokoju.
Łatwiejsze podłączenie
Nie można zapomnieć też o kwestiach technicznych, takich jak doprowadzenie przewodów z czynnikiem chłodniczym oraz podłączenie do prądu. W systemach typu split, gdzie sprężarka oraz skraplacz znajdują się na zewnątrz, konieczne jest ich połączenie z jednostką wewnętrzną układem rurek. Im wyżej będzie umieszczony klimatyzator, tym łatwiej schować rurki pod tynkiem. Można także poprowadzić je w rogu pomiędzy ścianą i sufitem, ukrywając w korytku. Wyklucza to konieczność kucia i znacznie przyspiesza montaż.
Wygodne sterowanie
Wysokie umiejscowienie klimatyzatora może być problematyczne dla osób o niższym wzroście oraz dzieci. Nie będą mogły one dosięgnąć panelu sterowniczego, który umożliwia włączenie i wyłączenie układu, a także regulację temperatury. Na szczęście prawie każdy system umożliwia sterowanie zdalne za pomocą pilota, który działa w dowolnym miejscu pomieszczenia. W nowszych urządzeniach możliwe jest także wykorzystanie technologii Wi-Fi lub Bluetooth. W tym przypadku zmiana parametrów może być wykonywana za pomocą każdego smartfona, co jest prawdziwie nowoczesnym rozwiązaniem.