Rekuperatory cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ pomagają ograniczyć koszty użytkowania domu. W dobrze ocieplonych budynkach nawet 50% kosztów ogrzewania może być spowodowanych wymianą powietrza poprzez wentylację. Rekuperator pozwala ograniczyć straty ciepła podczas wentylacji wnętrza, co przekłada się na oszczędności.
Co robi rekuperator — po co go instalować w domu?
Wentylacja zapewnia cyrkulację powietrza. Dzięki temu świeże powietrze z zewnątrz zastępuje to, które znajduje się w pomieszczeniu (zużyte, zanieczyszczone). Sprawne działanie wentylacji jest niezbędne do tego, żeby przebywanie w domu było bezpieczne i komfortowe. Jednocześnie zimą klasyczna wentylacja zwiększa koszty ogrzewania. Dzieje się tak, ponieważ ciepłe powietrze z wewnątrz jest zastępowane przez zimne z zewnątrz, które musi zostać ogrzane. W przypadku dobrze ocieplonych budynków to właśnie cyrkulacja powietrza znacząco zwiększa koszty ogrzewania. Rekuperator to urządzenie, które pozwala odzyskać ciepło z powietrza wywiewanego do ogrzania tego, które napływa z zewnątrz. Sprawność niektórych urządzeń sięga nawet 85-90%.
Jak działa rekuperacja? Jak zbudowany jest rekuperator?
Rekuperator składa się z wielu elementów. Najważniejsze to:
-
wentylatory (nawiewny i wywiewny),
-
wymiennik ciepła,
-
panel sterujący.
Wentylatory odpowiadają za prawidłowy przepływ powietrza. Natomiast rolą wymiennika ciepła jest przekazanie energii z cieplejszego powietrza do chłodniejszego. Dzięki temu zimą powietrze jest ogrzewane, co pozwala zmniejszyć koszty utrzymania.
Od rodzaju zastosowanego wymiennika zależy sposób, w jaki następuje wymiana energii oraz efektywność urządzenia. W przypadku domów jednorodzinnych coraz częściej wykorzystuje się wymienniki przeciwprądowe, których sprawność sięga 85%. Dodatkowo w rekuperatorach zwykle instaluje się filtry zanieczyszczeń, dzięki czemu do budynku dostaje się czystsze powietrze.
Ile kosztuje rekuperator? Ile prądu zużywa?
Cena rekuperatora jest uzależniona przede wszystkim od wybranego modelu oraz objętości budynku, w jakim będzie zainstalowany. Tu warto zwrócić uwagę, że wydajność jest podana w metrach sześciennych, a nie w kwadratowych. Należy o tym pamiętać podczas wybierania urządzenia i uwzględnić wysokość pomieszczeń.
Koszty eksploatacji są również w znacznej mierze uzależnione od wielkości budynku. Ponadto znaczenie ma również moc, z jaką pracuje urządzenie. Zwykle rekuperator przez większość dnia działa na wolniejszych programach, natomiast pełne możliwości urządzenia są wykorzystywane tylko przez kilka godzin w ciągu doby.