Rozpoczęcie sezonu grzewczego zwiastuje pojawienie się smogu. Ten problem nie dotyczy tylko powietrza na zewnątrz. Zanieczyszczenia dostają się także do domów i mieszkań. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup oczyszczacza powietrza. O czym pamiętać, wybierając urządzenie głównie z myślą o walce ze smogiem?

Jak dobrać odpowiednią wydajność urządzenia?

Podczas wybierania odpowiedniego modelu trzeba pamiętać o jego wydajności. W przypadku domów jednorodzinnych oczyszczacz może skutecznie filtrować jedno pomieszczenie. Będzie więc świetnym wyborem np. do domowego biura albo sypialni. W przypadku mniejszych mieszkań możliwe jest znalezienie modelu, który będzie w stanie obsłużyć wszystkie pomieszczenia.

Wydajność może być podana w metrach kwadratowych. Wtedy dobranie odpowiedniego urządzenia nie stanowi problemu. Większym wyzwaniem jest wybranie modelu, którego wydajność jest opisana wskaźnikiem CADR. Określa on, ile metrów sześciennych jest w stanie przefiltrować oczyszczacz w ciągu godziny. Ogólnie rzecz biorąc, dobrze, żeby powietrze w pomieszczeniu było przefiltrowane przynajmniej trzykrotnie w ciągu godziny. Dlatego w przypadku standardowej wysokości pomieszczenia (do 2,7 m) wartość CADR powinna wynosić ok. 80 m3 na 10 m2 pomieszczenia.

Jaki filtr do oczyszczacza powietrza wybrać?

Kluczową rolę w walce z zanieczyszczeniami odgrywa filtr. Oczyszczacz powietrza zakupiony do walki ze smogiem powinien być wyposażony w filtr Hepa klasy co najmniej E12, ponieważ skutecznie wyłapuje on drobne cząsteczki pyłków. Poradzi on sobie także z innymi zanieczyszczeniami, m.in. pyłkami, kurzem, dzięki czemu jest świetnym wyborem dla alergików. Ponadto oczyszczacz powietrza powinien posiadać filtr z węglem aktywnym. Pozwala on pozbyć się najbardziej lotnych związków, np. zanieczyszczeń chemicznych.

Czy dodatkowe funkcje oczyszczacza są potrzebne?

Dzisiaj wiele urządzeń posiada liczne funkcje dodatkowe. Jedną z bardziej praktycznych jest czujnik kontroli powietrza, który informuje o zanieczyszczeniach w pomieszczeniu. Dzięki temu można korzystać z oczyszczacza tylko wtedy, gdy jest faktycznie taka potrzeba. Niektóre modele mogą automatycznie rozpocząć pracę, jeśli wykryją zanieczyszczenia.

Inną, często spotykaną opcją jest nawilżanie powietrza. Jest ona szczególnie przydatna w słabiej wentylowanych pomieszczeniach. Niektóre oczyszczacze posiadają funkcję jonizacji, która pomaga w likwidacji wirusów oraz zarodników grzybów, które nie znajdują się w powietrzu, a np. na powierzchni ścian lub mebli.