Kurtyna powietrzna to urządzenie, które sprawdzi się w często otwieranych i zamykanych budynkach. Wytwarzając zasłonę z powietrza, zapobiega wychłodzeniu wnętrza pomieszczenia, ograniczając tym samym straty energii. Dobrze dobrana jest efektywnym sposobem na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, a zarazem podniesienie komfortu termicznego w obiekcie.

Jak działa kurtyna powietrzna?

Jest to instalacja, którą należy zawiesić nad otworem drzwiowym lub wjazdowym do obiektu. Jej szerokość nie powinna być mniejsza niż wymiar wejścia, nad którym zostanie zamontowana. Wydmuchując podgrzane powietrze wytwarza ona zaporę, powstrzymującą ucieczkę ciepła zgromadzonego wewnątrz budynku. Kurtyny powietrzne znajdują zastosowanie między innymi w restauracjach, holach hotelowych, centrach handlowych i biurowcach.

Parametry pracy

Jednym z ważniejszych czynników jest profil prędkości powietrza – ma on wpływ na optymalną skuteczność w wytwarzaniu zasłony. Równie ważna będzie wydajność powietrza; nierzadko kurtyna o mniejszej wydajności może być bardziej skuteczna niż mocniejszy model. Zawsze warto uwzględnić oba parametry urządzenia.

Jeżeli zależy nam na komfortowej eksploatacji kurtyny, należy zwrócić uwagę na jej głośność. Ma ona szczególne znaczenie w budynkach komercyjnych, gdzie nadmierny hałas może negatywnie wpływać na ich postrzeganie.

Ostatnim z parametrów pracy jest stopień podgrzania powietrza. W przypadku modeli z nagrzewnicą wodną, temperatura będzie znacznie wyższa, niż w momencie zastosowania nagrzewnic elektrycznych. Wybrane urządzenia mogą być również wyposażone w funkcję chłodzenia, przydatną na upalne letnie dni.

Tryby pracy kurtyny powietrznej

Powinna zostać zaprogramowana ściśle z wymaganiami i sposobem eksploatacji danego budynku. Zbyt długo lub nazbyt intensywnie działające urządzenie zamiast w ekonomiczny sposób utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniu, może przynieść większe koszty, niż starty wynikające z ewentualnej ucieczki ciepła.

Dobrym wyborem jest zakup urządzenia wyposażonego w termostat, które automatycznie załącza się, gdy temperatura spadnie poniżej wymaganego poziomu, a po osiągnięciu wybranej wartości – wyłączy nawiew. Można również zdecydować się na zastosowanie czujnika ruchu, który będzie uruchamiał urządzenie. W sprzedaży dostępne są także modele, które oferują dwa zakresy grzania, w zależności od czasu i stopnia otwarcia drzwi wejściowych.