Pompy ciepła zyskują coraz większe zainteresowanie, zwłaszcza w budownictwie energooszczędnym. Nie ma w tym nic dziwnego – są bezobsługowe i zautomatyzowane. Głównym jednak czynnikiem, jaki zapewnia ich atrakcyjność, są niskie koszty eksploatacji. Dowiedz się, jak działają oraz kto powinien je montować.
Pompa ciepła – jak działa?
Jest to urządzenie grzewcze, wykorzystujące energię cieplną, która znajduje się w naturalnych pokładach ziemi, powietrza i wody. Do działania pompy nie jest potrzebny proces spalania – nie ma więc zbędnego kurzu, popiołu czy spalin. Sprzęt najczęściej stanowi dwuelementowy zestaw, który zajmuje około 2 m2.
Korzystanie z niego jest przede wszystkim korzystne dla naszego domu. Mowa tu nie tylko o ekologii, ale również o braku kotłowni, która nie jest wcale potrzebna. W wymienniku ciepła czynnik roboczy ulega procesowi odparowania. Urządzenie przetwarza energię pierwotną oraz dostarcza ją do instalacji grzewczej.
Na czym polega montaż pompy ciepła?
Duże znaczenie ma dobór mocy w stosunku do zapotrzebowania domu na energię, a także odpowiedni dobór modelu. Wykorzystuje się w tym celu specjalny program, w którym możemy wprowadzić wszystkie niezbędne informacje, a efektem tego będzie obliczenie wydatków cieplnych z dokładnym doborem mocy pompy.
Musimy pamiętać o tym, że instalacja wymaga również montażu zasobnika ciepłej wody użytkowej oraz nierzadko buforu.
Przed zamontowaniem należy wszystko dokładnie rozplanować. Trzeba doprowadzić zasilanie kablem elektrycznym i zabezpieczyć jednostkę wewnętrzną. Następnie podłączyć zasilanie na osobnym zabezpieczeniu, równocześnie stosując się do wszystkich zaleceń producenta.
Montaż pompy – kto może się go podjąć?
Osoby montujące muszą posiadać odpowiednie uprawnienia potwierdzone Certyfikatem, określane jako uprawnienia F-gazowe. Co ciekawe, to samo tyczy się pracowników zajmujących się kontrolą szczelności, naprawą, serwisowaniem, konserwacją, a nawet i likwidacją pomp.
W internecie bez problemu możemy sprawdzić, czy dana osoba bądź firma posiada odpowiednie uprawnienia. Są to informacje ogólnodostępne, z których warto skorzystać, jeśli nie jesteśmy do końca przekonani co do instalatora.
Pracownicy firmy PALMER posiadają niezbędne uprawnienia F-gazowe kategorii I, co daje naszym Klientom gwarancje profesjonalnego montażu, uruchomienia i serwisowania pomp ciepła.