PORADNIK
JAK WYBRAĆ KLIMATYZACJĘ?
Menu poradnika
- czym kierować się przy doborze klimatyzatora?
- zasada działania klimatyzatora
- co zyskujemy stosując klimatyzator
- jakie istnieją rodzaje klimatyzatorów
- obliczanie mocy chłodzącej klimatyzatora
- opis typów jednostek wewnętrznych
- podział klimatyzatorów ze względu na sposób mocowania
- efektywność i klasa energetyczna
- funkcje klimatyzatora
Czym kierować się przy doborze klimatyzatora?
Wybór klimatyzatora nie jest taką prostą rzeczą. Ważna jest:
- powierzchnia pomieszczenia
- ekspozycja na światło słoneczne
- ilość oraz kierunek okien i drzwi
- ilość przebywających w środku osób
- generacja ciepła przez urządzenia elektrotechniczne
Nie obejdzie się bez rady fachowca z branży klimatyzacyjnej. Bardzo ważny jest profesjonalny sposób montażu klimatyzatorów. W celu doboru typu i mocy urządzeń skontaktuj się z naszym biurem technicznym.
Zasada działania klimatyzatora
Celem pracy klimatyzatora jest zapewnienie jego użytkownikom odpowiedniego klimatu w pomieszczeniu. Najczęściej jest to obniżenie temperatury powietrza względem temperatury zewnętrznej. Działanie klimatyzacji można porównać do pracy chłodziarki domowej, gdzie ciepło odbierane jest z wnętrza komory i oddawane jest poprzez skraplacz na zewnątrz. Wewnątrz klimatyzatora znajduje się dodatkowo wentylator, rozprowadzający schłodzone powietrze po całym pomieszczeniu.
Co zyskujemy stosując klimatyzator?
Klimatyzacja ma za zadanie utrzymanie należytej czystości powietrza, jego temperatury i wilgotności w pomieszczeniach zamkniętych za pomocą odpowiednich urządzeń.
Powietrze w pomieszczeniu może być chłodzone lub ogrzewane w zależności od funkcji nastawionej na sterowniku urządzenia klimatyzacyjnego.
Klimatyzacja poprawia mikroklimat w klimatyzowanym pomieszczeniu, tak więc polepsza komfort pracy, warunki przechowywania towarów.
Zastosowanie systemu pompy ciepła w klimatyzatorach pozwala na oszczędność energii elektrycznej (około 70% dostarczonego ciepła pobierane jest z otoczenia).
Klimatyzacja reguluje:
- czystość powietrza poprzez jego filtrację
- temperaturę powietrza w okresie letnim i zimowym
- pole prędkości powietrza
- wilgotność względną powietrza
Funkcję grzania klimatyzatory mogą realizować dzięki zastosowaniu systemu pompy ciepła. Czynnik krążący w układzie pobiera ciepło z otoczenia i przekazuje je jednostce wewnętrznej umieszczonej w ogrzewanym pomieszczeniu.
Powietrze wewnętrzne przetłaczane przez wentylatory odbiera ciepło od czynnika chłodniczego ulegając ogrzaniu. Cykl ten jest powtarzany.
W klimatyzatorach realizujących funkcje chodzenia, nadmiar ciepła absorbowany jest przez czynnik chłodniczy krążący w układzie.
Proces chłodzenia przebiega w następujący sposób:
- klimatyzator zasysa ciepłe powietrze z pomieszczenia
- ciepłe powietrze wtłaczane jest na zimną chłodnicę
- następuje proces schładzania i osuszania powietrza
- zimne powietrze jest wdmuchiwane do pomieszczenia
Powtarzający się automatycznie cykl pozwala na utrzymanie żądanej (odpowiedniej) temperatury w pomieszczeniu.
Jakie istnieją rodzaje klimatyzatorów
Popularne urządzenia klimatyzacyjne możemy podzielić ze względu na rodzaj zastosowanej instalacji oraz ze względu na typ jednostki wewnętrznej. Najprostsza instalacja składająca się z dwóch jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej, nazywana jest instalacją typu split. W przypadku gdy chcemy obsłużyć większa ilość pomieszczeń niż jedno możemy zastosować kilka oddzielnych splitów lub wykorzystać inne rozwiązanie – multisplit, w którym na jedną jednostkę zewnętrzną przypada od dwóch do sześciu jednostek wewnętrznych. Dla bardziej rozbudowanych instalacji przewidziane są rozwiązania typu VRF (VRV), pozwalające na połączenie ze sobą nawet kilkunastu urządzeń.
Innego podziału dokonuje się z uwagi na rodzaj jednostki wewnętrznej. Do wyboru mamy m.in.: jednostki ścienne – najpraktyczniejsze i najpopularniejsze, kasetonowe czyli montowane w sufitach podwieszanych oraz kanałowe – przystosowane do rozprowadzania schłodzonego powietrza przewodami wentylacyjnymi. Innym rodzajem jednostki może być podstropowa lub przypodłogowa wyróżniające się sposobem zamontowania.
Obliczanie mocy chłodniczej klimatyzatora
Na wybór odpowiedniego klimatyzatora składa się wiele różnych czynników. Przede wszystkim należy zacząć od obliczenia zapotrzebowania na moc chłodniczą. Rozpoczynamy od wyboru pomieszczeń, w których chcemy zamontować klimatyzator. Na tym etapie możemy określić czy nasza przyszła instalacja będzie typu split, multisplit czy może będzie to system klimatyzacji VRF (VRV). Następnie wybrane pomieszczenia należy zwymiarować.
Istnieją dwie metody obliczania mocy chłodniczej urządzenia. Pierwsza z nich przeprowadzana jest na podstawie dokładnych wartości parametrów takich jak: grubość i budowa ścian zewnętrznych, powierzchnia okien i drzwi balkonowych czy rodzaj sprzętu elektrycznego. W praktyce jednak równie dobrze sprawdza się metoda uproszczona, według której przyjmuje się odpowiedni współczynnik mocy przypadającej na jeden metr kwadratowy pomieszczenia. Dla pomieszczeń o wysokości wynoszącej ok. 2,5 metra przyjmuje się wartość 100 W/m2. Dla innych wysokości oblicza się kubaturę a następnie zakłada współczynnik 40 W/m3.
Jaka jednostka wewnętrzna klimatyzatora?
Znając zapotrzebowanie na moc chłodniczą możemy przystąpić do wyboru urządzenia jakie będzie znajdowało się wewnątrz budynku. Wybór wcale nie jest oczywisty, gdyż producenci oferują bardzo szeroki wybór modeli.
Jednostka ścienna
Najczęstszym wyborem jest jednostka ścienna, którą ze względu na budowę i gabaryty można z powodzeniem wkomponować w prawie każde pomieszczenie. Producenci klimatyzacji posiadają w swojej ofercie całą gammę tych urządzeń zarówno pod względem mocy jak i dodatkowego wyposażenia.
Zalety:
- niewielkie wymiary,
- łatwy i szybki montaż.
Wady:
- ograniczony rozdział powietrza,
- wyeksponowana jednostka wewnętrzna.
Jednostka kasetonowa
W pomieszczeniach o większej niż standardowa wysokości np. biura, sklepy, posiadających podwieszany sufit, dobrze sprawdzi się klimatyzator w formie jednostki kasetonowej. Jej główne elementy czyli wymiennik i wentylator, ukryte są w przestrzeni międzysufitowej, a jedynym widocznym elementem jest panel nawiewno-wywiewny. Dzięki temu jednostkę można zamontować w centralnym punkcie pomieszczenia, co pozwoli na równomierny nawiew schłodzonego powietrza we wszystkich kierunkach.
Zalety:
- estetyka rozwiązania,
- wielostronny nadmuch powietrza.
Wady:
- wymaga odpowiedniej zabudowy,
- duże gabaryty urządzenia.
Jednostka kanałowa
Jednostki kanałowe umożliwiają doprowadzenie schłodzonego powietrza do wielu pomieszczeń naraz, za pomocą kanałów wentylacyjnych. Pozwala to na zastosowanie mniejszej ilości urządzeń do klimatyzacji niż w przypadku innych rozwiązań, a dzięki temu na dogodniejszą aranżację wnętrz. Istnieje także możliwość połączenia urządzenia z rekuperatorem co wpływa na znaczne zwiększenie komfortu i jakości powietrza w budynku. Niestety stosując jedno urządzenie centralne należy się liczyć z mniej elastycznym sterowaniem parametrami nawiewu – klimatyzator przygotowuje powietrze dla wszystkich pomieszczeń, na podstawie danych z jednego czujnika umieszczonego w wybranym miejscu.
Zalety:
- bardzo dobry rozdział powietrza w budynku,
- możliwość nawiewania powietrza zewnętrznego,
- niski poziom hałasu,
- estetyka – brak widocznej jednostki klimatyzacji.
Wady:
- wyższe nakłady inwestycyjne,
- centralna regulacja parametrów powietrza.
Podział klimatyzatorów ze względu na sposób mocowania
Klimatyzatory ścienne
Klimatyzator dwuczęściowy, jednostka wewnętrzna do montażu na ścianie, jednostka zewnętrzna do montażu na zewnątrz budynku (na elewacji, dachu, balkonie, itp…).
Są to klimatyzatory realizujące funkcje chłodzenia, grzania, wentylowania, filtrowania i osuszania. Sterowany pilotem, daje użytkownikowi możliwość wyboru trybu pracy urządzenia, regulacji temperatury, sterowania czasem pracy.
Zakres wydajności chłodniczo / grzewczej od 2,0 kW do 8,8 kW.
Klimatyzatory kanałowe
Klimatyzatory tego typu realizują funkcje chłodzenia, grzania, filtrowania, osuszania, wentylowania.
Jednostka zewnętrzna montowana poza budynkiem, jednostka wewnętrzna montowana w suficie podwieszanym.
Przy użyciu jednej jednostki wewnętrznej istnieje możliwość klimatyzowania kilku pomieszczeń lub wielu stref.
Rozprowadzanie powietrza następuje poprzez system kanałów umieszczonych w suficie podwieszanym.
Klimatyzatory kanałowe mogą pracować na powietrzu świeżym, wewnętrznym lub mieszanym. System ten jest ekonomiczny i dyskretny.
Dzięki kanałowemu systemowi rozprowadzenia powietrza uzyskujemy optymalny rozkład powietrza w pomieszczeniach.
Zakres wydajności chłodniczo / grzewczej od 2,4 kW do 18,2 kW.
Klimatyzatory kasetonowe
Klimatyzator dwuczęściowy, jednostka wewnętrzna do montażu w suficie podwieszanym, jednostka zewnętrzna do montażu na zewnątrz budynku (na elewacji, dachu, balkonie, itp…).
Umieszczenie jednostki wewnętrznej w suficie pozwala na korzystniejsze rozplanowanie powierzchni użytkowej i umożliwia optymalne rozprowadzenie powietrza.
Są to klimatyzatory realizujące funkcje chłodzenia, grzania, wentylowania, filtrowania i osuszania.
Sterowany pilotem, daje użytkownikowi możliwość wyboru trybu pracy urządzenia, regulacji temperatury, sterowania czasem pracy.
Zakres wydajności chłodniczo / grzewczej od 3,7 kW do 13,7 kW.
Klimatyzatory przysufitowe/przypodłogowe
Klimatyzator dwuczęściowy, jednostka wewnętrzna do montażu pod sufitem na ścianie lub przy podłodze, jednostka zewnętrzna do montażu na zewnątrz budynku (na elewacji, dachu, balkonie, itp…).
Są to klimatyzatory realizujące funkcje chłodzenia, grzania, wentylowania, filtrowania i osuszania. Sterowany pilotem, daje użytkownikowi możliwość wyboru trybu pracy urządzenia, regulacji temperatury, sterowania czasem pracy.
Zakres wydajności chłodniczo / grzewczej od 4,1 kW do 15,8 kW.
Klimatyzatory okienne
Klimatyzator dwuczęściowy, jednostka wewnętrzna do montażu na ścianie, jednostka zewnętrzna do montażu na zewnątrz budynku (na elewacji, dachu, balkonie, itp…).
Są to klimatyzatory realizujące funkcje chłodzenia, grzania, wentylowania, filtrowania i osuszania. Sterowany pilotem, daje użytkownikowi możliwość wyboru trybu pracy urządzenia, regulacji temperatury, sterowania czasem pracy.
Zakres wydajności chłodniczo / grzewczej od 2,0 kW do 8,8 kW.
Cicha praca, prosta obsługa
doskonałe usuwanie wilgoci, oszczędność energii poprzez termostatyczną regulację temperatury. Zakres wydajności chłodniczo / grzewczej od 2,1 kW do 7,9 kW.
Efektywność i klasa energetyczna
Ocena urządzeń pod względem energochłonności wymaga zapoznania się ze wskaźnikiem, który będzie uniwersalny dla każdego modelu i producenta. Takimi parametrami są SCOP i SEER, czyli sezonowa efektywność energetyczna urządzenia dla ogrzewania oraz dla chłodzenia. Wyrażają one stosunek mocy otrzymanej (grzewczej lub chłodniczej) do mocy elektrycznej pobranej z sieci.
W przeciwieństwie do ogólnych wskaźników określanych dla nominalnych warunków pracy klimatyzatorów, SEER i SCOP uwzględniają zmiany wydajności urządzeń w zależności od zewnętrznych warunków pogodowych. W oparciu o wskaźniki, utworzone zostały etykiety energetyczne, które przyporządkowują urządzenie do jednej z siedmiu klas efektywności. Etykiety informują również m.in. o rocznym zużyciu energii oraz poziomie hałasu jednostki wewnętrznej i zewnętrznej.
Funkcje klimatyzatora
Przy wyborze klimatyzatora warto zwrócić uwagę na funkcje oraz technologie, które wpływają na późniejszy komfort użytkowania. Wśród najważniejszych znajdują się m.in.:
- Oczyszczanie powietrza – wykorzystując fakt, że podczas swojej pracy klimatyzator pobiera powietrze z pomieszczenia, możemy jednocześnie oczyszczać je za pomocą odpowiednich filtrów. Do wyboru mamy takie filtry jak antyalergenowe, fotokatalityczne, elektrostatyczne czy enzymatyczne.
- Szeroki zakres temperatur – pozwala na poprawną pracę klimatyzatora nawet podczas największych upałów czy mrozów.
- Tygodniowy programator czasowy (timer) – umożliwia ułożenie planu pracy urządzenia w zależności od dnia tygodnia.
- Funkcja pracy cichej – dzięki niej możemy używać klimatyzacji nawet w ciągu upalnej nocy, nie martwiąc się, że praca jednostki wewnętrznej bądź zewnętrznej zakłóci nasz sen.
- Sterowanie jednostką – standardowo odbywa się za pomocą pilota bezprzewodowego, jednak w przypadku posiadania większej ilości jednostek, warto również zamontować sterownik centralny. Pozwala on na komfortowe sterowanie wszystkimi urządzeniami z jednego miejsca.