Ogrzewanie domu lub innego budynku za pomocą gruntowych pomp ciepła jest coraz popularniejszym sposobem na zapewnienie sobie źródła ciepła. Mnóstwo osób wybiera ten rodzaj inwestycji ze względu na oszczędność tego rozwiązania, jak i jego ekologiczność.
Czym są gruntowe pompy ciepła
To urządzenie, które wykorzystuje odnawialną i, co ważniejsze, tanią energię, zmagazynowaną w środowisku naturalnym. Ze względu na fakt, iż powierzchnia Ziemi w dużej mierze absorbuje promienie słoneczne, temperatura naszej planety utrzymuje się na stałym poziomie od 8 do 15 stopni Celsjusza bez względu na porę roku. Za pośrednictwem pompy cieplnej, energia ta jest pozyskiwana z obszaru wewnątrz ziemi, transportowana, a następnie uwalniana w miejscu docelowym, jakim jest nasz dom. Co ciekawe, w sezonie letnim, gdzie upały są doskwierające, ta sama pompa zabiera ciepłe powietrze i zastępuje je chłodnym.
Ogrzewanie z ziemi – ekologia w Twoim domu czy firmie
W obliczu coraz gorszego stanu środowiska, warto zainteresować się alternatywnym źródłem pozyskiwania odnawialnej energii, jakim jest ekologiczne ogrzewanie geotermalne. Pompa ciepła gruntowa Ecopower to urządzenie, które nie generuje żadnych substancji szkodliwych, jak dym czy popiół. To rozwiązanie nie wpływa negatywnie na stan powietrza
oraz zdrowia mieszkańców domu.
Ogrzewanie geotermalne – skąd bierze się energia
Prócz promieni słonecznych absorbowanych przez ziemię, w samym jądrze naszej planety dochodzi do szeregu rozpadów pierwiastków promieniotwóczych, którym towarzyszy ekstremalnie wysoka temperatura. Im bliżej powierzchni, tym ona spada, w zależności od warunków geologicznych konkretnego obszaru. Wciąż jednak przy gruncie temperatura jest na tyle wysoka, że człowiek ma możliwość wykorzystania tej energii w celach ogrzania budynków. Zasoby ciepła we wnętrzu Ziemi są tak ogromne, że z powodzeniem można wykorzystywać ten potencjał ogrzewania przez setki lat.
Rodzaje instalacji – poziome i pionowe kolektory
Obecnie dwoma najpowszechniej wybieranymi systemami pomp ciepła są kolektory poziome oraz pionowe. W procesie wyboru odpowiedniego typu musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które mogą warunkować naszą decyzję dotyczącą tego, który z nich lepiej spełni swoje zadanie. Bez względu na wybrany typ, są one łatwe w instalacji oraz obsłudze, a dzięki izolacji akustycznej, ich praca jest wyjątkowo cicha.
Kolektor poziomy
Powinien być docelowym rozwiązaniem w momencie, kiedy nasza działka posiada wilgotny, gliniasty grunt. Odzyskują energię geotermalną z głębokości od 80cm do 120 cm. Ze względu na stosunkowo małą głębokość pobierania ciepła, kolektory poziome korzystają w głównej mierze z energii słonecznej oraz wody deszczowej. Tego typu rozwiązanie jest tańsze niż instalacja wersji pionowej, lecz niezbędna jest stosunkowo obszerna powierzchnia działki.
Kolektor pionowy
Jest z kolei rozwiązaniem, które nie ma wymagań pod względem wymiarów domu oraz jest bardziej wydajne, ze względu na pobieranie ciepła z odwiertu o głębokości nawet do 100 metrów. Im głębiej, tym stabilniejsza jest temperatura wody, więc pompa ciepła również pracuje na stałych obrotach. Jest to jednak rozwiązanie droższe przez instalację oraz potrzebę głębszego wiercenia.